حسین علیزاده

حسین علیزاده

حسین علیزاده، سال ۱۳۳۰ در جنوب تهران،محله سید نصرالدین دیده به جهان گشود.تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان حافظ در منطقه بازار تهران و موسیقی را در هنرستان موسیقی نزد استادانی چون هوشنگ ظریف، محمود کریمی، حبیب الله صالحی، علی اکبرخان شهنازی و حسین دهلوی فراگرفت. در سال ۱۳۴۹،پس از راه­یابی به رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، از محضر اساتید دیگر همچون نورعلی­خان برومند و داریوش صفوت استفاده نمود و هم زمان در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی نزد استادان سعید هرمزی، یوسف فروتن و عبدالله­خان دوامی موسیقی را دنبال کرد و با روایتهای دیگری از ردیف موسیقی ایران آشنا شد و نکته­های نوازندگی تار و سه تار را در سطح عالی فرا گرفت.

علیزاده از سال ۱۳۴۹، به تدریس در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرداخت و آثار متعددی نیز در همین زمینه ساخت و هم زمان در مرکز حفظ واشاعه موسیقی نیز به آموزش مشغول شد و ضمن همکاری با گروه سازهای ملی این مرکز ،گروهی را نیز به سرپرستی خود با نام ” شیدا و عارف” تشکیل داد .شرکت در برنامه‌های موسیقی جشن هنر شیراز و تدوین و اجرای دستگاه ماهور توسط گروه مرکز حفظ و اشاعه (جشن هنر شیراز-۱۳۵۴) و “کنسرت نوا” با خوانندگی پریسا ( در سال-۱۳۵۶) حاصل کار این گروهها بود.در همین سالها بود که وی با ساخت و اجرای قطعاتی چون “سواران دشت امید” و “حصار” ،فرمی تازه را به موسیقی ایرانی ارائه داد.

در سال ۱۳۵۸  در کنار سایر هنرمندان عضو “کانون فرهنگی و هنری چاووش” ، در قالب “گروه شیدا ” آثاری را ساخته و ضبط کرد . این آثار تاثیر شگرفی بر جریان موسیقی ایرانی در آن سالها گذاشت که از مهمترین آنها می­توان “چاوش ۳ ” را نام برد.ساخت قطعه “نی نوا” برای نی و ارکستر زهی در سال ۱۳۶۲، نام ایشان را بیش از گذشته در محافل هنری مطرح ساخت.

 سپس برای تحصیلات موسیقی به دانشگاه آزاد برلین رفت،در سال ۱۳۶۷ به ایران بازگشت و گروه “شیدا و عارف” را بازسازی و با این گروه،کنسرت شورانگیز را در تالار وحدت اجرا نمود که  بعدها در آلبومی به همین نام  و با آواز “شهرام ناظری ” انتشار یافت.

عدادی از موسیقی ­فیلم­های ایشان جوایز متعددی را به خود اختصاص داده اند.

حسین علیزاده صرفنظر از حضور انفرادی و یا گروهی در جشنواره های مختلف بین المللی و برگزاری مبتکرانه تورهای بداهه نوازی در داخل و خارج از کشور که با استقبال بی نظیری مواجه شد، با توجه به نیاز و اشتیاق هنرجویان جوان در شهرهای مختلف، سایت رسمی و مکتب آموزشی خود را با نام “مکتب علیزاده ” و با مدیریت سعید محمدی در تابستان سال ۱۳۹۰ پایه گذاری نمود که پس از چند ماه، در پاییز همان­سال (۲۴/۹/۱۳۹۰) مراسم افتتاح و رونمایی از لوگوی مکتب، در شهرستان گرگان برگزار و همچنین اولین کلاس آموزشی ایشان در آن شهر دایر گردید.

سپس این کلاسها در شهرهای تهران،شیراز ،مشهد ،قزوین و تبریز تشکیل شد و طی این دوره ها، هنرجویان زیادی از تجارب حسین علیزاده بهره بردند.
در ادامه نیز با توجه به برنامه ریزیهای موجود و استقبال چشمگیر هنرجویان، مقرر است تا این کلاسها در برخی شهرهای دیگر ،در داخل و خارج از کشور نیز به صورت دوره ای برگزار شود که کلیه اطلاعات مربوط به این کلاسها از طریق سامانه مکتب قابل پیگیری می باشد.

آثار حسین علیزاده را می توان به شرح زیر تقسیم بندی نمود:

۱-آثار صوتی

۱-۱ :تکنوازی 

              الف: بداهه نوازی با سازهای تار، سه‌تار و شورانگیز و سلانه( ترکمن،هجرانی، ماه و مه و …)

              ب: کنسرتها(پایکوبی،کنسرت نوا و …)

              ج: اجراهای آموزشی

                             اجرای کتابهای اول،دوم و سوم هنرستان، اجرای دستور سه تار دوره ابتدائی و…)

                             اجرای ردیف میرزا عبدالله(با تار وسه­تار)

۲-۱:گروه نوازیها

                      الف:در قالب گروه سازهای موسیقی ایرانی

                                                                                      (راز و نیاز،شورانگیز و … )

                       ب: گروه هم آوایان

                                                   ( راز نو،به تماشای آبهای سپید،  سرود گل و …  )

۳-۱:موسیقی فیلم

                               ( دلشدگان ، گبه، آواز گنجشکها ،زشت و زیبا،ملکه و… )

۴-۱:موسیقی سریالهای تلویزیونی

                              (زیر تیغ ، در چشم باد )

۲-آثار نوشتاری منتشر شده

 ۱-۲: آموزشی

                      (مثنوی در دستگاه­های موسیقی ایرانی ،دستور سه­تار دوره ابتدائی و…)

۲-۲ : مجموعه قطعات

                      ( ده قطعه­های ۴،۳،۲،۱برای تار )

۳-۲ : مجموعه تصانیف

                            (” بوسه های باران”)

۴-۲ : ارکسترال

                         ( پارتیتور نینوا )

 

منبع: سایت شخصی حسین علیزاده

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *